Experti: Hlavní část vývoje obnovitelných zdrojů ČR stále čeká, jsou nutné změny
Klíčová část rozvoje obnovitelných zdrojů, zejména pak solární energie, Českou republiku stále teprve čeká, shodli se diskutující na dnešní pražské konferenci věnované solární energii a akumulaci. Zatímco dosud byly tahounem rozvoje především domácnosti, v příštích letech by měly přibývat hlavně velké solární parky a další větší investice, míní. Stát k tomu podle expertů ale musí dokončit nutné legislativní i technické změny, bez nich není ČR na další vývoj připravena.

V Česku bylo loni zprovozněno rekordních 82.799 nových solárních zdrojů, což je oproti roku 2022 o 49.039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů (MW), vzrostl také instalovaný výkon.
"Chceme-li, aby byla česká energetika založena na kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů energie, musíme stavět i solární parky," řekl výkonný ředitel pořádající Solární asociace Jan Krčmář. Podle něj byly loňské výsledky rozvoje fotovoltaiky dobrým začátkem, v mezinárodním srovnání však podle něj Česko stále zaostává.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje stále nejsou v České republice dostatečné podmínky pro výraznější rozvoj obnovitelných zdrojů. Problémy vidí v legislativě i v technické připravenosti tuzemské soustavy. Čísla z předchozích let podle něj vznikla navzdory těžkým podmínkám.
Potřebu posílit technické podmínky, zejména pak v případě kapacity soustavy, připustila také Zuzana Krejčiříková ze skupiny ČEZ. Podle ní budou další nové gigawatty solární energie v české síti za současných podmínek přibývat složitěji než dosud.
Většina diskutujících v rámci prvního dne dvoudenní konference vidí naději pro budoucí rozvoj ve dvou legislativních předpisech, které nedávno připravila vláda. Jde jednak o novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která má umožnit rozvoj agrovoltaiky, a dále novelu energetického zákona, která se věnuje akumulaci či agregaci energie.
Experti se věnovali také investiční podpoře obnovitelných zdrojů v Česku. Problémem je podle nich přetrvávající nejistota na trhu, ta se projevuje například i v nízké ochotě tuzemských bank investovat do nových zdrojů. Stát by proto podle nich měl pravidla přizpůsobit tak, aby následně motivovala i další investory.
Na začátku letošního roku bylo v České republice připojeno přes 167.000 fotovoltaických elektráren. Za poslední dva roky se z toho instalovalo 116.000 zařízení.
Související články
Studenti kritizovali podnikatele ve fosilním průmyslu a jejich vliv na média
Studenti a studentky dnes na happeningu v Praze kritizovali podle nich rostoucí vliv českých miliardářů podnikajících ve fosilním…
Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Průzkum: Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy Kč ročně
Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy korun ročně. Dodavatele a jejich tarify často vybírají nahodile neb…
Kalendář akcí
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.