Řídící centrum pro komunitní energetiku EDC dokončilo svůj řád, posoudí ho ERÚ
Elektroenergetické datové centrum (EDC), které bude hlavním řídicím centrem pro fungování komunitní energetiky v Česku, předložilo do připomínkového řízení svůj řád. Pravidla pro zájemce o komunitní energetiku nyní musí posoudit Energetický regulační úřad (ERÚ). Schválení řádu je podmínkou pro spuštění sdílení elektřiny v Česku, se kterým se počítá od srpna. ČTK o tom dnes informovalo EDC.

EDC vypracovalo svůj řád čtyři měsíce před zákonem stanoveným termínem. Mezi hlavní body řádu patří technické specifikace přístupu do systému EDC a proces registrací pro sdílení elektřiny. Dále obsahuje informace o poskytování dat a informací s relevantními účastníky trhu. Rovněž popisuje systém reklamací a dalších požadavků.
"Na vypracování řádu jsme měli podle zákona devět měsíců, ale podařilo se nám celý proces urychlit. Nyní je na ERÚ, aby k dokumentu poskytl svoje stanovisko v návaznosti na návrh novely vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Cílem navrhované úpravy je upřesnit a rozvinout pravidla pro fungování trhu s elektřinou právě s ohledem na její sdílení,“ uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.
Schválení řádu je podle něj důležité k vyjasnění pravidel pro vypořádání účastníků sdílení, což se týká například rozúčtování sdílené elektřiny mezi energetickými komunitami a aktivními zákazníky. "To by vedlo k právním nejasnostem a možným komplikacím při samotné realizaci sdílení," podotkl Kusý.
ERÚ zahájil k řádu centra veřejný konzultační proces, v němž lze zasílat připomínky do 25. června. "Ty následně bude nutné vypořádat a zapracovat do řádu případné změny. Druhým zásadním bodem pro začátek sdílení je novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Finální podobu vyhlášky již schválila Rada ERÚ a požádali jsme o její publikaci ve Sbírce zákonů,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
V souvislosti se sdílením ERÚ během letošního roku novelizoval licenční vyhlášku a spustil registrace energetických společenství. Úřad také zahájil veřejný konzultační proces ke měnovému cenovému rozhodnutí, které zohlední novou platbu za nesíťovou infrastrukturu včetně financování EDC. Úřad nyní také připravuje úpravu vyhlášky o vyúčtování, kterou se bude řídit fakturace účastníků sdílení.
Spuštění EDC se plánuje ve dvou etapách. V první fázi začne IT systém pracovat od letošního léta, kdy také začne sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky a vzniknou energetická společenství. S plným provozem se počítá od poloviny roku 2026, kdy se jeho funkce rozšíří do dalších oblastí nové energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.
Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
Související články
Z malého dodavatele kogenerací evropský lídr moderní energetiky. ČEZ má po 10 letech působení na ESCO trhu 117 společností v 15 státech
Skupina ČEZ slaví 10 let na trhu ESCO služeb. Společnost ČEZ ESCO působící v Česku založil ČEZ v roce 2015 a o dva roky později i …
ERÚ už letos rozdal dodavatelům pokuty za 9,1 milionu Kč, většinu dvěma firmám
Energetický regulační úřad (ERÚ) letos rozdal dodavatelům energií pokuty za protispotřebitelské praktiky za celkem 9,1 milionu kor…
Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci
Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR připravilo další miliardové investice z Moderni…
Ve Švýcarsku se zrodila první fotovoltaika umístěna na železničních pražcích
Švýcarský startup Sun-Ways minulý týden oznámil, že uvedl do provozu první odnímatelnou solární elektrárnu na světě, která je inst…
Slunce pohání výrobu HENNLICH v Litoměřicích
Strojírenská společnost HENNLICH udělala významný krok směrem k energetické soběstačnosti. V areálu firmy spustila novou fotovolta…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.