Obohacený uran pro výrobu paliva pro české jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé
ČEZ bude i nadále odebírat obohacený uran, tedy klíčový prvek paliva pro své jaderné elektrárny, od nadnárodní britské společnosti Urenco. Podle aktuálně uzavřené dohody by měla mít energetická společnost zajištěné dodávky až do poloviny třicátých let.

„S Urenco spolupracujeme už 20 let a nově uzavřená smlouva nastavuje další dlouhodobou spolupráci. Naším úkolem je zajištění bezpečného provozu našich jaderných elektráren. A prostřednictvím diverzifikace dodavatelů a smluv se stabilními společnostmi současně posilujeme energetickou bezpečnost České republiky,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dohoda o nákupu obohaceného uranu představuje jeden z kroků k zajištění paliva pro jaderné elektrárny v Česku. Finální palivové soubory dodává více firem, v posledních letech uzavřel ČEZ smlouvy se společnostmi Westinghouse a Framatome. Pro výrobu palivových souborů nakupuje uran na světových trzích a následně objednává jeho obohacení v souladu s legislativou a mezinárodními úmluvami. Obohacovatelem uranu pro ČEZ zůstává díky nově uzavřeným smlouvám vedle francouzského Orano i britské Urenco.
„ČEZ se dlouhodobě zasazuje o diverzifikaci dodavatelů a je lídrem v oblasti rozvoje jaderné energie v Evropě. Těšíme se na spolupráci i při budoucích projektech, ať už jde o velké či menší reaktory,“ říká Sarah Riedel, ředitelka prodeje Urenco.
Jaderná energie se v současnosti podílí přibližně čtyřiceti procenty na spotřebě elektřiny v České republice.
Více informací zde.
Související články
Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
Ratingová agentura Moody's dnes zlepšila výhled úvěrového hodnocení energetické společnosti ČEZ z negativního na pozitivní. Signal…
ČEZ modernizuje nejúčinnější českou přečerpávací elektrárnu. Do Dalešic letos investuje 113 milionů korun
Do oprav, modernizací a posílení kybernetické bezpečnosti v elektrárně Dalešice, která je druhou nejvýkonnější přečerpávací vodní…
Německo končí s protijadernou politikou, přichází pragmatický obrat
Německo zásadně přehodnocuje svůj postoj k jaderné energetice. Nová vláda kancléře Friedricha Merze se odklání od dosavadní protij…
Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
Korejská společnost KHNP v úterý podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jade…
Náklady na to, že se z Česka stane importér elektřiny? Až 100 miliard ročně, odhadují experti
Energetická transformace podél mantinelů evropského Green Dealu se Česku nejspíš pořádně prodraží. Naprostá většina současných scé…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.